آبان ۵, ۱۳۹۵ رنگ اپوکسی No Comments

mascoat_industrial_dti8

رنگ اپوکسی

 

رزینهای اپوکسی از واکنش تراکمی اپی کلوهیدرین و بیس فنل آ بدست می ایند که پایه اصلی برای پوششهای مقاوم در برابر خوردگی محسوب میشوند.پوششهای اپوکسی به دو صورت محلول و عاری از محلول رزین میباشد.پوششهای فوق معمولا بصورت دو جزیی مصرف میشود و از طریق واکنش شیمیایی ,سخت شدن چنین پوششهایی میسر میشود .لذا فیلم حاصله دارای سختی ,چسبندگی و مقاومت در برابر سایش بالایی میباشد.

با تغییر نوع سخت کننده های اپوکسی می توان خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوتی از پوششهای فوق بدست اورد.بعنوان مثال هنگامی که اپوکسی با پلی امید سخت میشود در برابر مواد و محیط قلیایی بسیار مقاوم و مقاومت بیشتری از اپوکسی سخت شده با مواد پلی امین بروز میدهد ولی در برابر مواد اسیدی به اندازه اپوکسی پلی امین مقاوم نمی باشد.همچنین خواص فیزیکی متفاوتی با تعویض سخت کننده ها بدست می اید.

رنگهای اپوکسی بدلیل بالا بودن کیفیت پوشش موار مصرف فراوانی در صنایع امروزی دارا میباشند,و جایگاه ویژه ای جهت محافظت از سازه ها و تجهیزات صنعتی در صنایع مختلف دارد.

کارخانجات صنایع غذایی,کارخانجات خمیر و کاغذ,نیروگاهها,پالایشگاه ,کارخانجات شیمیایی ,پرایمر فلزات ,اتومبیل ,صنایع رنگی ,پوشش استخرها,پوششهای کف,پوششهای دریایی,پوششهای ضد رطوبت برای بردهای مدار چاپی ,پوشش سیمهای مگنت ,سکوهای حفاری ساحلی ,نگهداری پلانتها ,پوشش لوله ها,پوشش تیوپهای الومینیومی نرم ,پوشش قوطیها و بشکه ها ,پوششهای چوب مقاوم در برابر الکل ,گرما,سخت افزار ,مس و برنج,خنک کننده ها ,اسباب و ااثاثیه فلزی .

سیستمهای اپوکسی از لایه های مختلف با ضخامتهای متفاومت تشکیل یافته است و برای موارد خاص طراحی شده است و حفاظت سطوح را تا مدت زیادی تضمین میکند .سیستمهای رنگ اپوکسی قادرند سطوح را در محیطهای خورنده شدید حفاظت کنند .

امروزه با وجود پیگمنتهای (رنگدانه)مختلف و متنوع که با سیستمهای رنگ اپوکسی همخوانی دارند باعث ایجاد طیف وسیعی از رنگهای اپوکسی با شید رنگی متنوع شده که جهت استفاده در پروژها ی مختلف میتوان استفاده کرد و دست مجری پروژه را جهت هر چه زیبا جلوه دادن سازه ها و محیطهای صنعتی و قطعات را باز تر کرده است.

در حال حاضر حدود ۴۰ میلیون تن رنگ در سراسر جهان با ارزش تقریبی ۱۲۰ میلیارد دلار تولید و عرضه می گردد و پیش بینی می شود در سال ۲۰۳۰ میلادی ارزش کل بازار به ۱۳۴ میلیارد یوررو افزایش یابد.

قاره اسیا بیش از ۷۰ درصد از میزان رشد کلی در زمینه حجم تولید را بر عهده دارد.سهم قاره اسیا از کل بازار مصرف جهانی در حال حاضر ۴۰ درصد است که انتطار می رود به بیش از ۵۰ درصد تا سال ۲۰۳۰ افزایش یابد.

به دلیل رشد سریع بازار اسیا خصوصا چین و هند ,بسیاری از شرکت های بزرگ اروپایی و امریکایی تلاش می کنند تا ساخت پوشش های جدید مخصوصا رنگهای اپوکسی و احداث کارخانجات تولید مواد اولیه در این منطقه انجام گیرد .

تولید رنگ وپوشش در کشور چین در سال ۲۰۱۲ بیش از ۱۲ میلیون تن بوده که سهم عمده از این مقدار به تولید  رنگهای اپوکسی اختصاص داشته که نسبت به سال قبل ۱۱٫۸ درصد رشد را نشان می دهد.

در سال ۲۰۱۲ کل مجموع در خواست برای رنگ در کشورهای برزیل ,روسیه,هند,چین و افریقای جنوبی معادل ۳۶ درصد حجم در خواست جهانی بوده است.

در سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳ تقاضا برای رنگ در سطح جهان بیشتر از سوی کشورهای رشد یافته صنعتی بود به طوری که این کشورها تقریبا یک سوم مصرف جهان را به خود اختصاص داده بودند.در صورتی که ار سال ۲۰۰۳ تاکنون بیشترین افزایش مصرف ذر کشورهای در حال توسعه که دارای رشد اقتصادی قابل توجه در مقایسه با کشورهای صنعتی پیشرفته می باشند ثبت گردیده است.

تقا ضا برای رنگهای صنعتی  در کشورهای توسعه یافته در وضعیت فعلی عمدتا به رنگ های تعمیراتی یا برای تجدید رنگ امیزی و پوششهایی که در ارتباط با مدرن سازی مصرف می شود است و این در حالی است که در کشورهای روبه رشد پروژهای ساختمان سازی وکارخانجات ومصارف صنعتی  در نتیجه مصرف رنگ به طور قابل توجه ای در حال افزایش است.

در مقیاس جهانی سرعت رشد تولید ناخالص داخلی و تقاضا برای رنگ و پوشش رابطه مستقیم با هم دارند .البته این الگو برای اقتصادهای بالغ و نو ظهور کمی متفاوت میباشد.

برای مثال در کشور المان که یک کشور بالغ و صنعتی محسوب می شود عواملی نظیر کاهش ضایعات پوشش و رنگ مصرفی ,اصلاح و بهبود جنبه های اقتصادی پوششهای سطح و استفاده از فرایند هایی که نیاز به پوشش دهی رنگ را کمتر می کنند موجب گردیده است حجم مصرف پوششها به تدریج کاهش یابد و با توجه به وضعیت گرمایش کره زمین طی سالهای اخیر کشورهای صنعتی در پی برداشتن گامهای اساسی در جهت کاهش الودگی هوا می باشند. وبا توجه به قوانین سخت گیرانه  محیط زیست و فن اوریهای نوین باعث کاهش ضخامت قشر رنگ اعمال شده و همچنین دوام طولانی تر رنگ ها شده است.

امروزه با توجه به مصرف بیش از پیش رنگهای اپوکسی شرکت های تولید کننده مطابق میل و نیاز بازار به تولید این نوع رنگها با سیستمهای نوین و پاک روی اورده اند تا کمترین زیان را به انسان ومحیط زیست داشته باشند و سهم فروش این نوع رنگها را به صنایع  را از دست ندهند.

منبع : ایکالر

Written by Saeed