رنگ اپوکسی گلاس فلیک

اپوکسی گلاس فلیک  ایکالر یک  پوشش بر پایه اپوکسی – پلی آمین حاوی پرک های شیشه ای (glass flake) می باشد . مکانیزم سخت شدن واکنش بین اجزاء است. 

توضیحات رنگ اپوکسی گلاس فلیک

از جمله خواص آن عبارتند از:
 1. مقاومت مکانیکی بسیار بالا
 2. مقاومت عالی در برابر سایش
 3. سختی بسیار بالا
 4. مقاومت عالی در برابر مواد شیمیایی
 5. مقاومت عالی در برابر آب و رطوبت
 6. چسبندگی عالی به سطوح فلزی و بتونی
 7. مقاومت در برابر مواد قلیایی و اسیدهای متوسط
 8. مقاومت بسیار بالا در برابر حلال های هیدروکربنی و الکل ها
 9. قابلیت اجرا در ضخامت های بالا
 10. بدون حلال و مواد فرار

موارد مصرف

از این پوشش  بعنوان آستری، میانی و رویه برای سطوح فلزی در سیستم های اپوکسی گلاس فلیک استفاده می گردد. همپنین با توجه به قابلیت این پوشش و اجرا که در هر لایه تا 500 میکرون را می توان اجرا گردد کل ضخامت مطلوب در یک بار اجرا قابل حصول می باشد از این پوشش برای تجهیزاتی که در معرض رطوبت و خوردگی شدید قرار دارند پیشنهاد می شود. این پوشش یکی از بهترین گزینه ها جهت مخازن ذخیره نفت و سوخت می باشد. همچنین خواص مکانیکی ویژه آن این پوشش را بسیار متمایز ساخته و قابلیت های کاربردی ویزه ای به آن داده است. از دیگر موارد مصرف این پوشش عبارت است از :
 • مخازن نگهداری مواد شیمیایی
 • مخازن نگهداری روغن ها و چربی ها
 • پوشش داخلی مخازن ذخیره
 • دریچه ها و تجهیزات و لوله های شناور در آب
 • تاسیسات دریایی
 • مخازن ذخیره نفت سفید
 • تجهیزات در معرض سایش
 • مخازن ذخیره مواد نمکی

مشخصات فنی

فام سفید – طوسی – فام های مختلف
درصد جامد حجمی 100
زمان انبارداری یکسال
ضخامت پیشنهادی 150 تا 20000 میکرون
دانسیته 05، 0 ± 1,3
پوشش تئوری 500 میکرون برای هر کیلوگرم 1,5 مترمربع
پوشش تئوری 500 میکرون برای هر لیتر 2 مترمربع
درصد جامد وزنی 100
تعداد اجزا دو جزئی
نسبت اختلاط وزنی اجزا 80 درصد جزءاول و 20 درصد جزء دوم (هاردنر)
نسبت اختلاط حجمی اجزا 73 درصد جزء اول و 27 درصد جزء دوم (هاردنر)

شرایط خشک شدن و پوشش دهی

زمان خشک شدن زمان اعمال لایه بعدی
دما سطحی عمقی سخت شدن کامل حداقل حداکثر ملاحظات
25 درجه سانتیگراد 4 ساعت 24 ساعت 7 روز 12 تا 14 ساعت 6 روز عوامل دیگری از جمله ضخامت فیلم رنگ و تغییرات دما و … بر زمان خشک شدن تاثیر دارد.

شرایط و تجهیزات اعمال

تینر TED (تینر اپوکسی)
دمای اعمال 5 تا 50 درجه سانتیگراد
حداکثر رطوبت نسبی 80 درصد
تعداد اجزاء دو جزء
نسبت اختلاط 90 به 10
دمای سطح 3 تا 5 درجه بالای نقطه شبنم
روش اعمال اسپری هوا. اسپری بدون هوا و برس و رول
عمر مفید مخلوط رنگ و هاردنر 4ساعت در دمای 20 درجه سانتیگراد
شرایط اعمال اسپری معمولی اسپری بدون هوا برس رول
درصد حلال 15-10درصد 8-5 درصد 9-6درصد 9-6درصد
فشار سرنازل 4-6 بار 140-160بار
قطر سر نازل 6/1 تا 8/1میلیمتر 25/0 تا 5/0 میلیمتر
فاصله دست 30-50 سانتیمتر 40-60 سانتیمتر

آماده سازی سطح

سطوح رنگ آمیزی شده – این سطوح باید کاملا تمیز و عاری از هر گونه چربی و آلاینده های دیگر باشد. قبل از رنگ آمیزی سطح باید کاملا خشک گردد و اگر مدت زمان زیادی از اعمال رنگ زیرین گذشته باشد زبری مناسبی توسط سنباده نرم بر روی سطح ایجاد گردد. سطوح فولادی- سطح فولاد را با حلال مناسب شستشو دهید تا عاری از چربی و نمک و هر گونه آلاینده دیگر گردد. زنگ زدایی و ایجاد پروفایل بر روی سطوح را با روش های مختلف از قبیل سند بلاست تا درجه 5/2 سوئدی یا به وسیله ابزار مکانیکی تا درجه ISO-ST3 انجام دهید. در سازه های فلزی و نقاط جوشکاری شده و گوشه ها باید صاف و صیقلی و عاری از هر گونه زائده و تیزی گردد. بعد از انجام زنگ زدایی و ایجاد پروفایل ذرات حاصل از آماده سازی و سایر آلودگی ها را با فشار باد عاری از رطوبت و چربی و با روش وکیوم از روی سطح زدوده و کاملا تمیز نمایید. دقت شود که اعمال لایه اول (پرایمر) باید حداکثر دو ساعت بعد از آماده سازی انجام پذیرد. سطوح بتنی – اگر بتون تازه باشد، باید 28 روز از اعمال بتن گذشته باشد (سطح بتن کاملا خشک شده باشد) در صورتی که بتون قدیمی باشد باید سطح توسط آب شیرین شستشو گردد تا آلاینده هایی از قبیل نمکهای تشکیل شده، چربی، گرد و غبار، ذرات سست و ناپایدار و … از سطح آن بر طرف گردد . توصیه می گردددر صورت نیاز خصوصا در مورد بتون های قدیمی از چربیگیرهای قلیایی برای پاک شدن کلیه آلاینده ها استفاده گردد و عملیات شستشو با آب بعد از چربی گیری تکرار گردد در ادامه به جهت ایجاد زبری مناسب به دو روش شیمیایی و مکانیکی می توان عمل نمود در روش مکانیکی توسط ابزار مکانیکی power tool زبری مناسب روی سطح ایجاد شده و در نهایت توسط فشار بادی عادی از رطوبت و چربی و یا به روش خلا سطح از کلیه ذرات بجا مانده پاک شده و آماده رنگ آمیزی می گردد در روش شیمیایی زبری سطح توسط اسیدهای مناسبی بر روی بتون صورت می گیرد (acid pickling). در نهایت سطح با آب شیرین شستشو و پس از خشک شدن ، آماده رنگ آمیزی می گردد.

دستورالعمل رنگ آمیزی

بعد از آماده سازی سطح و انتخاب نحوه اجرا، ابتدا رنگ را هم زده تا کاملا مخلوط گردد، دقت شود که هیچگونه رسوبی در ته ظرف باقی نماند تینر مخصوص اپوکسی را به مقدار مناسب(مقدارآن بسته به روش اعمال متغیر می باشد) به مخلوط اضافه نموده و به هم بزنید تا رنگ قابل اجرا گردد. سپس با ابزار مناسب رنگ را اعمال نمایید.

نگهداری وحمل و نقل

رنگ فوق قابل اشتعال بوده بنا بر این باید در ظرف دربسته و پلمپ شده و به دور از رطوبت و آتش و جریان شدید برق و مواد محترقه نگهداری شود. توصیه می گردد بعد از باز کردن درب ظرف محتویات آن را در کوتاه ترین زمان مصرف نمایید. دمای مناسب انبار 20 درجه سانتیگراد می باشد.

ایمنی

هنگام کاربرد رنگ از تجهیزات ایمنی نظیر ماسک و عینک و روپوش و تهویه مناسب استفاده گردد. در صورت تماس با پوست محل را با پارچه آغشته به حلال مناسب تمیز نموده و با مقدار زیادی آب ولرم و صابون شستشو نمایید . از تنفس بخارات رنگ به ویژه در هنگام اعمال اجتناب گردد.

محصولات مشابه

آستری اپوکسی بهداشتی

آستری اپوکسی بهداشتی ایکالر یک پرایمر دو جزئی اپوکسی –پلی امید می باشد این آستری همچنین دارای تاییدیه جهت استفاده در بخش های بهداشتی و سیستم های آب آشامیدنی می باشد

آستری اپوکسی بهداشتی بدون حلال

رنگ اپوکسی بهداشتی ایکالر یک پرایمر دو جزئی اپوکسی –پلی امید بدون حلال می باشد.رنگ اپوکسی بهداشتی ایکالر یک پرایمر دو جزئی اپوکسی …

آستری اپوکسی پلی آمید

اين رنگ سطوح داخلي مخازن، خطوط لوله ، عرشه کشتي ها ، ادوات نظامي، انواع تجهيزات پتروشيمي و پالايشاگاهي را در مقابل عوامل خورنده و مواد خارجي محافظت مي نمايد.

آستری اپوکسی پلی آمید (IPS –M-TP-215)

آستری اپوکسی یک پرایمر دو جزئی اپوکسی – پلی امید می باشد. نحوه سخت شدن آن تبخیر حلال و واکنش بین اجزاء است