ایکالر

حتما در هنگام عبور از خیابان‌های شهر، به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا رنگ‌های مورد استفاده برای رنگ‌آمیزی خیابان‌ها، با وجود باران‌های شدید و تردد مداوم خودروها به سادگی پاک نمی‌شوند. برای خطوط راهنما و نشان‌های ترافیکی از رنگ ترافیکی استفاده میشود.

فرمولاسیون این رنگ‌ها به گونه‌ای است که توانایی مقاومت در برابر عوامل مختلف محیطی مانند باران و تابش نور خورشید را دارند. به طور کلی، از موادی نظیر رزین اکریلیک، ترموپلاست، کلرو کائوچو و وینیل برای تولید رنگ‌های ترافیکی استفاده می‌شود. در این مطلب، با انواع رنگ‌های ترافیکی و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن‌ها آشنا خواهیم شد.

رنگ ترافیکی چیست؟

رنگ ترافیکی چیست؟

خطوطی که بر روی خیابان‌ها، جاده‌ها یا کف‌پارکینگ کشیده می‌شوند، به عنوان یک راهنمای حیاتی برای رانندگان شناخته می‌شوند. این خطوط اطلاعات مهمی ارائه می‌دهند و شامل قوانین راهنمایی و رانندگی، راهنمایی در یافتن مسیر رانندگان است. بدون این خطوط، رانندگان ممکن است دچار مشکلاتی در پیدا کردن مسیر مورد نظر شوند. به همین دلیل، استفاده از رنگ‌های با کیفیت برای کشیدن این خطوط بسیار اهمیت دارد.

رنگ ترافیکی به عنوان بهترین گزینه برای خط‌کشی‌ها روی زمین شناخته می‌شود. این رنگ با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود، حتی در تماس با نور خورشید و تحت تأثیر تردد مداوم، کیفیت خود را از دست نمی‌دهد. از این رو، قیمت بالای رنگ ترافیکی جهت ایجاد خطوط و علائم راهنمایی، به دلیل مقاومت و پایداری بسیار زیاد آن، قابل پذیرش است.

رنگ‌های ترافیکی از خانواده رنگ‌های صنعتی است و برای هدایت و کنترل ترافیک در جاده‌ها و خیابان‌ها استفاده می‌شوند. این رنگ‌ها برای علامت‌گذاری مناطق، حفاظت از حریم خصوصی، خطوط خیابان و سایر موارد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع رنگ های ترافیکی

رنگ‌های ترافیکی بر اساس ویژگی‌های خود، به سه دسته رنگ ترافیکی سرد، رنگ ترافیکی گرم و رنگ ترافیکی چند جزئی تقسیم می‌شوند. در ادامه به معرفی هر کدام از این سه نوع می‌پردازیم:

رنگ ترافیکی سرد
این رنگ ها بیشتر در معابر کم تردد و جاده‌های فرعی استفاده می‌شود؛ زیرا نیازی به خشک شدن در دمای بالا ندارد. ماندگاری تا 6 ماه تا یک سال و قابل استفاده در پارکینگ‌های شخصی است. از ماشین‌های خط‌کشی و دستی برای اجرای رنگ ترافیکی سرد استفاده میشود.

انواع رنگ ترافیکی سرد
• رنگ ترافیکی بر پایه رزین‌های کلر و کائوچو ویژگی‌های مهمی از جمله زمان خشک شدن کم، چسبندگی عالی و مقاومت بالا دارند.
• رنگ ترافیکی سرد بر پایه رزین اکرلیک ترموپالیتیک است و از آب و حلال تشکیل شده و دارای چسبندگی قوی، سرعت خشک شدن بالا و در برابر رطوبت، اسید و باز مقاوم است.
• رنگ ترافیک دوجزئی اکرلیک برای رسم خط‌کشی‌های حاشیه بزرگراه‌ها و خطوط عابر پیاده مناسب است.
• رنگ‌های ترافیکی اپوکسی و رنگ ترافیکی از نوع دو جزئی پلی‌یورتان هستند.

رنگ ترافیکی گرم
این رنگ برای آزاد‌راه‌ها و مسیرهای پر رفت‌وآمد استفاده می‌شود و بر پایه رزین‌های هیدروکربنی و آلکیدی و مناسب برای ضخامت‌های بالا است. این رنگ به صورت پودری و جامد عرضه می‌شود و برای اجرای آن باید دمای رنگ را به شکل قابل توجهی بالا ببرید.

انواع رنگ ترافیکی گرم
• رنگ ترموپلاستیک گرم جز با دوام‌ترین نوع رنگ ترافیکی گرم محسوب می‌شود.
• رنگ ترموپلاستیک اکستروژن ترافیکی گرم.

رنگ ترافیکی چند جزئی
از این رنگ برای خط‌کشی، ترسیم علائم و نشانه‌های ترافیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد چون استحکام بسیار زیادی دارد. رنگ ترافیکی دو جزئی و سه جزئی است، رنگ‌ها چند جزئی برخی اوقات قیمت بالاتری نسبت به رنگ ترافیکی تک جزئی دارند.

مزایا و معایب رنگ ترافیکی چیست؟

مزایا و معایب رنگ ترافیکی چیست؟

رنگ‌های ترافیکی دارای ویژگی‌های مثبت و منفی متعددی هستند و برای استفاده بهینه از آن‌ها، مزایا و معایب رنگ‌های ترافیکی باید مورد بررسی قرار گیرند. برخی از مزایای رنگ‌های ترافیکی به شرح زیر است:

مزایای رنگ ترافیکی
مزایای رنگ ترافیکی موارد زیر است:
• سرعت بالای خشک شدن: رنگ‌های ترافیکی به سرعت خشک می‌شوند که این امر سبب افزایش سرعت اجرای پروژه‌های خط‌کشی می‌شود.
• چسبندگی فوق‌العاده به آسفالت و بتن: این رنگ‌ها دارای چسبندگی بسیار خوبی به سطوح آسفالت و بتن هستند و ماندگاری و عمر طولانی رنگ را تضمین می‌کند.
• مقاومت سایشی و مقاومت آب و هوایی زیاد: رنگ‌های ترافیکی دارای مقاومت بالا در برابر سایش و شرایط آب و هوایی مختلف هستند.
• عدم تغییر رنگ با تابش نور: رنگ‌های ترافیکی با توجه به فرمولاسیون‌های خاص خود، به خوبی از تغییر رنگ با تابش نور جلوگیری می‌کنند.
• درخشندگی و بازتاب نور در شب: این رنگ‌ها در شرایط نور کم یا تاریکی درخشندگی دارند و نور خود را بازتاب می‌دهند.
• مشخص کردن حدود راه و حق تقدم‌ها: با استفاده از رنگ‌های ترافیکی، حدود راه‌ها و حقوق تقدم به راحتی مشخص می‌شوند.
• عدم انتشار آلاینده‌های مضر: رنگ‌های ترافیکی سرد و گرم با محیط‌زیست سازگار هستند.
• مقرون‌به‌صرفه بودن رنگ ترافیکی سرد: قیمت رنگ‌های ترافیکی سرد نسبت به مزایای آن، مقرون ‌به‌ صرفه‌ است.
• سرعت اجرایی بالای رنگ ترافیکی سرد: استفاده از ماشین‌های خط‌کشی و دستی باعث سرعت بالای اجرای رنگ ترافیکی سرد می‌شود.
• عدم ایجاد لغزندگی جاده‌ای: رنگ‌های ترافیکی به نحوی اجرا می‌شوند که لغزندگی جاده‌ای ایجاد نمی‌شود.
• ماندگاری بالا و جلوگیری از فرسودگی: رنگ ترافیکی گرم مقاومت بالایی دارد.
• قابلیت تمیزکاری و شستشو: رنگ‌های ترافیکی به راحتی قابل شستشو هستند.

رنگ ترافیکی در شرکت ایکالر

معایب رنگ ترافیکی
معایب رنگ ترافیکی موارد زیر است:
 غلظت بسیار زیاد رنگ‌های ترافیکی: برخی از رنگ‌های ترافیکی ممکن است غلظت بالایی داشته باشند و نیاز به مراقبت و تهویه در هنگام کار با این رنگ ضروری است.
 چالش کشیدن کارگران به دلیل سرعت خشک شدن بالا: سرعت خشک شدن بالای رنگ‌های ترافیکی ممکن است به چالش‌هایی برای کارگران منجر شود و نیاز به مهارت و تجربه بالایی داشته باشد.
 عدم هماهنگی رنگ ترافیکی روی سطوح مختلف: نوع سطوح مختلف مانند آسفالت ممکن است دانه‌بندی متفاوتی داشته باشند و باعث عدم هماهنگی رنگ ترافیکی شود.

حلال رنگ ترافیکی چیست؟

حلال رنگ ترافیکی، ماده‌ای است که برای رقیق کردن رنگ ترافیکی استفاده می‌شود. این ماده سبب شده تا رنگ به درستی و با کیفیت مناسب بر روی سطوح پخش شود. حلال‌هایی که به عنوان حلال رنگ ترافیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، سازگاری خوبی با اجزای رنگ ترافیکی دارند.

استفاده از حلال رنگ ترافیکی مهم است چرا که اگر رقیق کردن رنگ به درستی انجام نشود، ممکن است به کیفیت نهایی رنگ آسیب برساند و بر روی سطح مناسبی نچسبد. همچنین، استفاده از تینر ترافیکی به عنوان حلال معمولا به دلیل ویژگی‌های خاص و سازگاری بیشتر با رنگ‌های ترافیکی توصیه می‌شود. انتخاب حلال رنگ ترافیکی با کیفیت و اجتناب از حلال‌های ناشی از مواد مضر به سلامتی و کیفیت رنگ کمک خواهد کرد.


رنگ ترافیکی

رنگ اکریلیک کوره ای

رنگ ضد خزه ایکالر یک رنگ تک جزئی ارتقا یافته با اکسید آهن اخرایی می باشد که از چند نوع ماده ضد خزه خود صیقل شونده استفاده شده وجهت جلوگیری از ایجاد خزه بر روی سطوح…


رنگ اکریلیک (آکرونال) پایه آبی

رنگ اکریلیک (آکرونال) پایه آبی

رنگ رویه اکریلیک (اکرونال) پایه آبی ایکالر، رنگ تک جزئی بر پایه رزین های اکریلیک آب پایه بوده و روش سخت شدن آن حاصل مرحله پرش حلال (آب) و پیوند مولکولی می باشد.


رنگ ترافیک نانو

رنگ ترافیک نانو

نگ ترافیک نانو ساخت شرکت ایکالر یک رنگ تک جزئی متشکل از نانو ذرات می باشد که خواص شیمیایی و فیزیکی ویژه ای دارد. این رنگ که جزئی دستاورد های بسیار نوین می باشد.


رنگ اکریلیک (آکرونال) پایه آبی

رنگ ترافیک اکریلیک ترمو پلاستیک

رنگ ترافیک اکریلیک ایکالر به صورت تک جزئی بوده و بر پایه رزین  اکریلیک ترموپلاستیک تولیدی رزین سازی ایکالر تهیه می شود، مکانیزم سخت شدن …


زینکا

زینکا

محصول زینکا ایکالر یک پرایمر تک جزئی می باشد. این پرایمر غنی از پودر روی می باشد که باعث حفاظت سطح فلز در برابر خوردگی به طریق کاتدیک می گردد. مکانیزم سخت شدن آن واکنش بین اجزا بوده.


کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک بدون حلال

لاک اکریلیک کوره ای

لاک اکریلیک کوره ای ایکالرشفاف، بیرنگ و بر پایه رزین اکریلیک ترموست است که مقاومت بسیار خوبی در مقابل زردشدگی دارد. این لاک در حلال هایی مانند آسترها ، حلال های آروماتیک محلول و کنون ها محلول بوده…

سخن پایانی

رنگ ترافیکی به عنوان یک رنگ مهم در سیستم‌های حمل و نقل و ایمنی جاده‌ها و خیابان‌ها، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. این رنگ‌ها با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد خود، نه تنها به رانندگان کمک می‌کنند، بلکه در حفظ ایمنی و جلوگیری از حوادث موثر است. رنگ ترافیکی به علت مزایای ویژه‌ای که دارد یکی از رنگهای اساسی در سیستم حمل و نقل و راهنمایی و رانندگی است.

شرکت ایکالر با بیش از بیست و پنج سال سابقه تاکنون با شرکت‌های متعدد داخلی و خارجی همکاری داشته است به همین دلیل انواع رنگ‌های صنعتی و نسوز با طیف دمایی مختلف را موجود داشته که‌ کیفیت همگی تضمین شده است.

مشتریان گرامی می‌توانند ضمن برخورداری از مشاوره‌های کارشناسان مجموعه ایکالر مناسب‌ترین رنگ را برای قابلمه و سایر لوازم خانگی تهیه نمایند. تمامی محصولات در اسرع وقت و با بسته بندی مناسب به سراسر ایران ارسال می‌شود.

دفتر مرکزی : تهران ، خیابان سهروردی شمالی ، شماره ۶۳۶
۰۲۱۸۸۵۲۲۴۰۰
۰۹۱۲۱۵۴۰۹۷۴
Sales@e-color.ir
فروشگاه مرکزی : تهران ، خیابان مصطفی خمینی ،بعد از تقاطع امیر کبیر پلاک ۷۵۸ رنگ ایکالر
۰۲۱۳۳۹۱۲۷۵۷
۰۹۰۲۱۵۴۰۹۷۴