کاربردهای رنگ پلی اورتان ، دلایل استفاده ، طرز استفاده و بررسی انواع و مقدار آن توسط ایکالر در این مقاله همراه ما باشید.

یک پوشش رنگ دو جزئی است که بر پایه رزین پلی اورتان ساخته شده است، این رنگ سریع خشک می باشد و در کوتاه ترین زمان ممکن خشک و سخت می گردد.

رنگ های پلی اورتان ضد یو‌ وی می باشد و در برابر اشعه های نور خورشید ،آب و رطوبت مقاومت بالایی دارد.

این رنگ به دلیل داشتن هاردنر مقاوم پلی اورتان که باعث سختی و ضد خشی رنگ می شود و بعلت تنوع رنگی مختلف و درخشندگی مختلف که بصورت مات ،نیمه مات و براق و سوپر براق بهترین پوشش رنگی برای مشکل پسندان است رنگ های دو جزئی پلی اورتان ظاهر بسیار زیبا و درخشنده ای دارند.

دلایل استفاده 

  • به راحتی در درجه حرارت پایین سخت و خشک می گردد
  • ضد خش و ضد سایش
  • عدم تغییر رنگ در برابر نور خورشید
  • زیبایی و چسبندگی بالا بر روی اشیای مختلف
  • مقاومت در برابر رطوبت و خاصیت خود شوینده در برابر آب باران
  • مقاومت بالا در برابر شرایط جوی سرد تا دمای منفی ۵۰ درجه سانتیگراد

طرز استفاده از رنگ پلی اورتان ؟

برای استفاده از رنگ های پلی اورتان ، سطح کار بایستی از هرگونه آلودگی نظیر املاح ،گرد و غبار و روغن پاک شود.

در صورت لزوم سطح کار را با بتونه اپوکسی و یا بتونه سنگی بصورت صاف و یک دست کرده و با سنباده نرم سطح کار را سیقلی کنید هاردنر پلی اورتان را به نسبت مشخص شده که معمولا ۵ به یک می باشد به رنگ اصلی اضافه کرده و با تینر پلی اورتان رقیق کرده و سپس با قلمو ، غلطک ‌ یا پیستوله اعمال گردد.

کاربردهای رنگ پلی اورتان

برای حصول بهتر ترجیحا از پیستوله بادی یا ایرلس استفاده گردد.

جهت سطوح فلزی بایستی از یک لایه پرایمر اپوکسی و یا زینک ریچ اپوکسی به جهت چسبندگی و ایجاد لایه محافظ بعنوان لایه زیرین و اولیه استفاده گردد.

آیا برای اجرای رنگ پلی اورتان بر روی سیمان نیاز به پرایمر است ؟

بله جهت رنگ امیزی سطح سیمان ، گچ ،اجر ابتدا بایستی با پرایمر اپوکسی یا کیلر اپوکسی بعنوان لایه اولیه استر کرد و پس از خشک شدن کامل (۲۴ ساعت ) رنگ آن را اجرا کرد.

این کار باعث چسبندگی رنگ نهایی به سطح کار می گردد و یکی از کاربردهای رنگ پلی اورتان است.

چه مقدار هاردنر پلی اورتان بایستی به رنگ اضافه کرد؟

هاردنر پلی اورتان یکی از اجزای اصلی می باشد که باعث سختی و درخشندگی رنگ پلی اورتان می گردد.

بستگی به براقیت و یا مات بودن رنگ مقدار هاردنر مصرفی متغیر می باشد .

بطور معمول نسبت ترکیب ۵ به ۱ می باشد و در صورت مات بودن رنگ به نسبت ۹ به ۱ تغییر می کند .

جهت دریافت جزییات بیشتر با کارشناهای رنگ ایکالر تماس حاصل کنید .

یکی از کاربردهای رنگ پلی اورتان مهم دیگر که بایستی متذکر شد ، پس از مخلوط کردن هاردنر پلی اورتان ،رنگ اماده شده بایستی در کمترین زمان ممکن مصرف گردد ،حداکثر تا ۵ ساعت زمان ماندگاری رنگ جهت استفاده می باشد .

انواع رنگ های پلی اورتان:

رنگ پلی اورتان مات

اين رنگ برپايه رزين اکريليک و هاردنر ايزوسيانات و ساخته شده است . مقاومت خوب شيميايی و مکانيکی در شرايط جوی و زير نور خورشيد از ویژگی‌اين رنگ است.

رنگ پلی اورتان مات بعلت ثبات رنگ بالا و از بین بردن ناصافی و موج سطح کار، به یک رنگ نهایی ایده‌آل بر روی لایه‌های میانی اپوکسی تبدیل شود.

رنگ پلی اورتان نیمه مات

علاوه بر تمامی ویژگی‌هایی که رنگ پلی اورتان مات دارد، به دلیل نیمه مات بودن این رنگ ، باعث مقاومت بالای آن در برابر خراش و سایش می شود که این امر سبب استفاده گسترده این محصول در صنایع مختلف شده است.

رنگ پلی اورتان براق

رنگ رويه پلی يورتان براق یکی از پر کاربرد ترین پوشش های پلی اورتان است که بعنوان لایه نهایی بر روی سازهای فلزی و بتنی استفاده کمی گردد .

این رنگ بعلت براقیت بالا باعث چسبندگی و دوام بیشتر شده و بعلت ایجاد سطح سیقلی هر گونه اشعه خورشید را از خود دور کرده و همچنین خاصیت خود تمیز شوندگی در هنگام بارندگی است.

بنابراین بهترین گزینه جهت رنگ امیزی سازهای در ارتفاع بالا که به سختی می توان تمیز کرد و همچنین نمای ساختمان‌ها استفاده کرد و یکی از کاربردهای رنگ پلی اورتان است.

از این رنگ بیشتر جهت رنگ امیزی هواپیما و اتومبیل استفاده می گردد .

رنگ پلی اورتان نیمه براق

اين رنگ تمامی ویژگی های رنگ پلی اورتان براق را داشته ولی بعلت خاصیت براقیت کمتر از لحاظ اقتصادی قیمت مناسب تری نسبت به رنگ براق داشته ، رنگ پلی اورتان نیمه براق را بایستی مثل رنگهای دیگر بر روی استر میانی اپوکسی اعمال کرد.

رنگ پلی اورتان سوپر براق

این پوشش بعلت براقیت فوق العاده بالا باعث درخشش و زیبایی بیشتری نسبت به دیگر رنگهای پلی اورتان می شود و به جهت درصد براقیت زیاد از لحاظ قیمت مبلغ بیشتری را بایستی صرف خرید این رنگ بکنیم.

رنگ پلی اورتان سوپر براق بیشتر در صنایع چوبی و مبلمان کاربرد دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.