ایکالر

چرا باید از رنگ اپوکسی برای کاشی استفاده کنیم؟

رنگ اپوکسی برای کاشی

رنگ اپوکسی کاشی یکی از انواع پرکاربرد رنگ‌های اپوکسی است. از این رنگ به عنوان کف‌پوش برای سطوح کاشی استفاده می‌شود. استفاده از رنگ اپوکسی برای کاشی و سرامیک دارای مزایا و معایبی است. با ما همراه شوید تا علت استفاده از این نوع رنگ صنعتی برای پوشش کف و همچنین مزایا و معایب استفاده […]

Table of Contents

رنگ اپوکسی کاشی یکی از انواع پرکاربرد رنگ‌های اپوکسی است. از این رنگ به عنوان کف‌پوش برای سطوح کاشی استفاده می‌شود. استفاده از رنگ اپوکسی برای کاشی و سرامیک دارای مزایا و معایبی است. با ما همراه شوید تا علت استفاده از این نوع رنگ صنعتی برای پوشش کف و همچنین مزایا و معایب استفاده از آن را بررسی کنیم.

 معرفی رنگ اپوکسی کاشی

امروزه در بسیاری از موارد برای پوشش دهی کف ساختمان‌ها و محیط‌های دیگر از رنگ اپوکسی برای کاشی و سرامیک استفاده می‌شود. سطوحی که کاشی‌کاری شده‌اند، در صورتی که در یک محیط مرطوب باشند، با گذشت زمان دچار آسیب می‌شوند. استفاده از رنگ اپوکسی کاشی می‌تواند مدت زمان آسیب دیدن کاشی‌کاری‌ها را به تعویق بیندازد و برای افزایش مقاومت مناسب باشد.

با توجه به این ویژگی یکی از موارد استفاده از رنگ اپوکسی کاشی می‌تواند مربوط به محیط‌هایی مانند استخر، حمام و سرویس بهداشتی باشد. در ادامه دلایل استفاده از رنگ اپوکسی برای کاشی را با دقت بیشتری توضیح می‌دهیم.

چرا از رنگ اپوکسی برای کاشی استفاده می‌شود؟

چرا از رنگ اپوکسی برای کاشی استفاده می‌شود؟

رنگ‌های اپوکسی به دلیل داشتن برخی از ویژگی‌ها مانند مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر سایش و یا ضربه و مقاومت در برابر آب و رطوبت، بهداشتی بودن و عدم جذب آلاینده‌های محیط و… در زمینه‌های بسیار متنوعی کاربرد دارد. اما یکی از پراستفاده‌ترین انواع این رنگ، ماده‌ای دو جزئی به نام رنگ اپوکسی کاشی است که برای اجرا در محیط‌هایی مانند کاشی و سرامیک مناسب است.

در سطوحی که کاشی‌کاری شده‌اند و یا سرامیک شده‌اند استفاده از رنگ اپوکسی می‌تواند باعث شود تأثیر عوامل آب و هوایی مانند گرما و سرما و رطوبت به حداقل برسد و از تخریب و آسیب دیدن کاشی‌ها نیز جلوگیری می‌کند. علاوه بر این مورد رنگ اپوکسی کاشی در برابر عوامل شیمایی نیز مقاومت زیادی دارد.

زیبایی رنگ اپوکسی برای کاشی

رنگ اپوکسی می‌تواند بهترین انتخاب برای رنگ کردن و کف‌پوش برای سطوحی کاشی یا سرامیک باشد؛ چرا که این رنگ دارای دوام و ماندگاری بالا و تنوع رنگ بی‌نظیر است. یکی از دلایلی که سبب شده رنگ اپوکسی انتخاب بسیاری از افراد برای اجرا در محیط‌های متنوع باشد، زیبایی این رنگ و جلوه ویژه‌ای است که بعد از اجرا به محیط می‌دهد.

مزایای رنگ اپوکسی برای کاشی

در بررسی دلایل استفاده از رنگ اپوکسی برای سطوح کاشی و سرامیک به برخی از مزایای چشمگیر این نوع رنگ صنعتی اشاره کردیم. اما در ادامه می‌خواهیم علاوه بر دلایل انتخاب این رنگ، مزیت‌هایی که نسبت به سایر رنگ‌های صنعتی دارند را بررسی کنیم.

  • مقاومت در برابر ضربه، سایش و خوردگی: یکی از مهم‌ترین مزیت‌های رنگ اپوکسی که باعث کاربرد گسترده آن در زمینه‌های مختلف شده است، داشتن این ویژگی است.
  • کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیر: در صورتی که از رنگ اپوکسی برای کاشی استفاده شود و این رنگ به لحاظ کیفیت و اجرای صحیح و اصولی مشکلی نداشته باشد، می‌تواند از آسیب‌های وارد شده به یک سطح و یا از تخریب در مدت زمان طولانی جلوگیری کند.
  • مقاومت در برابر مواد شیمیایی: رنگ‌های اپوکسی دارای خصوصیت مقاومت در برابر مواد اسیدی، قلیایی و روغن‌های شیمیایی هستند. برای محیط‌هایی که از مواد شیمیایی در آن‌ها استفاده می‌شود رنگ‌های اپوکسی می‌توانند بسیار مناسب باشند.
  • بهداشت بالای رنگ‌های اپوکسی: رنگ‌های اپوکسی برای کف‌پوش بسیار مناسب هستند؛ چراکه بهداشت بالایی دارند و آلاینده‌ها را به خود جذب نمی‌کنند. در صورتی که موادی روی سطح کف بریزد به راحتی پاک می‌شود و به رنگ کف نمی‌چسبد.
  • پوشش دهی کامل: یکی از دلایل استفاده از رنگ اپوکسی برای کاشی این است که این رنگ می‌تواند تمامی درزها و منافذی که در بین کاشی‌ها و سرامیک وجود دارد را پوشش دهد.

معایب رنگ اپوکسی برای کاشی

معایب رنگ اپوکسی برای کاشی

با وجود تمامی مزیت‌هایی که از رنگ‌های اپوکسی بررسی کردیم، این رنگ نیز مانند دیگر رنگ‌های صنعتی دارای معایبی است. در ادامه به بررسی معایب رنگ اپوکسی برای کاشی می‌پردازیم.

  • امکان جدا شدن از سطح کاشی یا سرامیک: با وجود چسبندگی بالای رنگ‌های اپوکسی و چسبیدن کامل آن‌ها به کف در برخی موارد ممکن است شاهد جدا شدن این نوع رنگ از روی کاشی‌ها و یا سرامیک‌ها باشیم. علت این موضوع می‌تواند عدم مهارت کافی اجرا کننده و عدم رعایت اصول و طریقه مصرف رنگ اپوکسی باشد. کیفیت رنگ اپوکسی نیز در این موضوع مؤثر است پس در خرید و انتخاب رنج قیمت رنگ اپوکسی دقت لازم را داشته باشید.
  • رنگ شدن خطوط بین کاشی و سرامیک: در هنگام اجرای رنگ‌های اپوکسی برای سطوح کاشی‌کاری شده و یا سرامیک شده، خطوط بین آن‌ها نیز رنگ خواهد شد. برای جلوگیری از این مورد باید از قلم‌موهای ریز با صرف زمان و هزینه بالا استفاده کرد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی علل استفاده از رنگ اپوکسی برای کاشی و سرامیک و مزایا و معایب استفاده از این رنگ برای این سطوح پرداختیم. شما برای جلوگیری از مواردی مانند جدا شدن رنگ اپوکسی از روی کاشی باید توجه بسیاری به کیفیت داشته باشید و از یک اجرا کننده ماهر کمک بگیرید. شرکت ایکالر با بیش از 25 سال سابقه در زمینه فروش و اجرای رنگ‌های صنعتی و ساختمانی در ایران می‌تواند گزینه عالی برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *