ایکالر

دسته بندی و کاربرد انواع رنگ نسوز شرکت ایکالر

رنگ نسوز شرکت رنگ ایکالر

رنگ نسوز، نوعی از انواع رنگ‌ها است که در برابر حرارت‌های بالا و آتش سوزی مقاوم بوده که از آن به عنوان پوشش محافظتی در صنایع مختلف و وسایل خانگی استفاده می‌شود.‌ استفاده از رنگ نسوز بر روی سطوح به دلیل مقابله در برابر آسیب‌های فیزیکی از طریق حرارت منجر به افزایش عمر محصولات شده […]

Table of Contents

رنگ نسوز، نوعی از انواع رنگ‌ها است که در برابر حرارت‌های بالا و آتش سوزی مقاوم بوده که از آن به عنوان پوشش محافظتی در صنایع مختلف و وسایل خانگی استفاده می‌شود.‌

استفاده از رنگ نسوز بر روی سطوح به دلیل مقابله در برابر آسیب‌های فیزیکی از طریق حرارت منجر به افزایش عمر محصولات شده که در نتیجه باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

 رنگ نسوز چیست ؟

رنگ نسوز از انواع پوشش‌های صنعتی بوده که از رزین معدنی تشکیل شده از زنجیره‌های سیلیسیوم و اکسیژن ساخته شده است.

رنگ‌های نسوز طوری هستند که به دلیل رزین سیلیکون و پیگمنت پودر آلومینیوم استفاده شده در ساخت آن، مقاومت حرارتی رنگ را افزایش داده و آن را به ماده ای نسوز تبدیل می‌کند. از آنجایی که از حداقل مواد قابل احتراق در ترکیبات چنین رنگی استفاده شده، قابلیت اشتعال نداشته و تبدیل به ماده‌ای نسوز شده‌اند.

بیشتر بدانید : جدول رنگبندی رال

فرق رنگ نسوز با رنگ مقاوم به حرارت :

رنگ نسوز چیست؟

گاهی به رنگ‌های نسوز، رنگ مقاوم به حرارت گفته می‌شود که با یکدیگر یکسان نبوده و تفاوت‌هایی دارند. رنگ مقاوم در برابر حرارت همچون مانع در برابر آتش عمل کرده معمولا روی فولاد، الوار و گچ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رنگ مقاوم به حرارت لایه مخصوصی داشته که هنگام تماس با آتش، گازی از خود منتشر می‌کند تا آتش با سرعت کمتری به نواحی دیگر نفوذ کند. چنین رنگی حدود نیم تا دو ساعت دوام می‌آورد و پس از آن آتش به لایه زیرین رنگ نفوذ کرده و می‌تواند به سایر نقاط نیز سرایت کند.

رنگ نسوز برخلاف رنگ‌های مقاوم به حرارت قابلیت جلوگیری از گسترش آتش را ندارد اما از نفوذ آتش به سطحی که رنگ نسوز آن را پوشش داده است جلوگیری می‌کند. رنگ نسوز قابلیت آتش گرفتن را نداشته و در مدل‌های مختلف عرضه می‌شود.

بیشتر بدانید : حلال رنگ اپوکسی چیست

انواع رنگ نسوز :

رنگ‌های نسوز چهار نوع هستند:

• رنگ چند پلیمری مبتنی بر سیلیکون یا اپوکسی:

چنین رنگ‌هایی در برابر دمای بالا مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند به همین علت از رنگ‌های چند پلیمری برای محافظت از قطعات دستگاه و بهبود عملکرد آن‌ها استفاده می‌شود.

هرچقدر میزان سیلیکون بیشتر باشد، مقاومت رنگ در برابر گرما نیز بیشتر خواهد شد. از رنگ‌های چند پلیمری مبتنی بر سیلیکون یا اپوکسی می‌توان بدون نگرانی بابت عدم تاثیر بر روی لایه‌های داغ استفاده کرد.

• پوشش پودری با دمای بالا:

رنگ نسوز پودری مبتنی بر اپوکسی و سیلیکون بوده که مقاومت بسیار زیادی در حدود 4000 تا 10 هزار درجه فارنهایت از خود نشان می‌دهد. چنین رنگ‌هایی بدون ترکیبات آلی فرار (VOC) بوده و تنوع رنگی بالایی دارند.

• پوشش‌های افزودنی فلزی و اسپری فلزی:

از این دسته از رنگ‌های نسوز مقاومت مطلوبی در برابر حرارت‌های بسیار بالا را تحمل کرده و به عنوان تثبیت کننده دما تا 7500 درجه فارنهایت استفاده می‌شود. رنگ مقاوم به حرارت اسپری آلومینیومی برای جلوگیری از خوردگی زیر عایق (CUI) در سکو و گیاهان دور از ساحل استفاده می‌شود.

• رنگ سرامیک با درجه حرارت بالا:

رنگ‌های سرامیکی در میان انواع رنگ نسوز بیشترین مقاومت را در برابر حرارت دارند که در مقابل مواد شیمیایی و خوردگی از خود مقاومت نشان می‌دهند. هنگام استفاده از رنگ سرامیکی با فشار بالا، عایق و فلز زیرین به خوبی محافظت می‌شود.

بیشتر بدانید : اسپری رنگ نسوز

کاربرد رنگ نسوز :

کاربرد رنگ نسوز

از رنگ نسوز در در دیوارهای داخلی و خارجی سطوح استفاده می‌شود که در دمای بالا مشتعل نشده و همچون یک سپر در برابر آتش عمل می‌کند در نتیجه طول عمر جسم استفاده شده افزایش می‌یابد.

بیشتر بدانید : رنگ نسوز سیلیکنی600 درجه

در واقع از رنگ نسوز بیشتر در فلزاتی که به طور مستقیم و غیر مستقیم در معرض حرارت و شعله هستند استفاده می‌شود. از رنگ نسوز در شرایطی استفاده می‌شود که نیاز به مقاومت گرمایی بالا است از این رو در موارد زیر کاربرد دارند:

• استفاده‌های صنعتی:

در صنایع مختلف مانند گاز، نفت، نیروگاه‌ها، مراکز تولیدی، خودروسازی و … برای حفاظت از سطوح فولادی، دیواره‌های داخلی کوره، بدنه، قطعات موتوری، لوله‌ها و تجهیزات موجود استفاده می‌شود.

• کاربرد خانگی:

وسایلی مانند دودکش، شومینه، باربیکیو، قابلمه، اجاق گاز در خانه وجود داشته که برای افزایش مقاومت و کاربرد بیشتر نیاز به رنگ نسوز دارند.

• حوزه‌های معماری و صنعت چوب:

چوب که ماده ساختمانی و منبع سوخت است در برابر آتش مقاوم نیست اما با استفاده از رنگ نسوز تا حدودی جلوی گسترش آتش سوزی گرفته شده و زمان کافی برای خاموش کردن آتش فراهم می‌کند.

مزایای رنگ نسوز :

مزایای رنگ نسوز

بیشتر بدانید : رنگ رویه پلی اورتان

استفاده از رنگ نسوز در سالیان اخیر بسیار گسترش یافته است زیرا مزیت‌هایی دارد که آن را از سایر رنگ‌ها متمایز می‌کند.

مزایای رنگ نسوز عبارتند از:

• چسبندگی و پوشش‌دهی تمام سطوح: رنگ نسوز به خوبی بر روی سطوح مختلف می‌چسبد و به طور کامل سطح را می‌پوشاند.

• مقاومت در برابر حرارت بالا: رنگ‌های نسوز در برابر دماهای بالا مقاومت بسیار خوبی دارند که سطوح را در برابر حرارت شدید محافظت می‌کند.

• سرعت اجرای بالا: استفاده از رنگ نسوز راحت بوده و سرعت اجرای بالایی دارد.

• خشک شدن سریع: رنگ‌های نسوز قابلیت خشک شدن سریع را دارند که منجر به صرفه‌جویی در زمان واستفاده در اسرع وقت می‌شوند.

• محافظت در برابر خوردگی: با استفاده از رنگ نسوز بر روی سطوح فلزی، از خورده شدن و زنگ زدگی فلز در برابر عوامل محیطی جلوگیری می‌شود.

• عدم پریدگی رنگ: رنگ‌های نسوز ماندگاری بالایی داشته که طی گذر زمان کمتر دچار رنگ پریدگی می‌شوند در نتیجه به عنوان پوششی با دوام و با کیفیت محسوب می‌شوند.

• ظاهر زیبا: رنگ نسوز که همچون لایه محافظتی، سطوح را می‌پوشاند ظاهر چشمگیر و زیبایی به آن می‌بخشد.

معایب رنگ نسوز :

معایب رنگ نسوز

رنگ نسوز با وجود همه مزیت‌ها معایبی هم دارد، از جمله:

• رنگ‌های نسوز در مقایسه با سایر رنگ‌‌های مقاوم حرارتی و مکانیکی، قیمت بالاتری دارند.

• متریال‌های رنگ نسوز مقاومت مکانیکی پایینی دارند که احتمال دارد پس از خشک شدن دارای کمی ضخامت باشند.

ویژگی‌های رنگ نسوز

رنگ نسوز به عنوان یکی از ابزارهای حفاظتی اساسی در برابر حرارت و آتش‌سوزی، مورد توجهی قرار دارد. فرمولاسیون‌های منحصر به فرد این رنگ‌ها، قابلیت تحمل دماهای بسیار بالا را فراهم می‌کنند و از تخریب مختلف سطوح جلوگیری می‌کنند. با ایجاد یک لایه محافظتی بر روی سطوح چوبی، بتنی یا فلزی، رنگ‌های نسوز به شکل موثری از خسارت‌های احتمالی ناشی از آتش جلوگیری می‌کنند. علاوه بر مقاومت حرارتی، این رنگ‌ها دارای چسبندگی بسیار بالایی به انواع سطوح هستند که باعث موثریت و دوام آنها می‌شود.

کاربردهای گسترده رنگ نسوز

رنگ نسوز در صنایع مختلف از جمله سازه‌های فلزی، تجهیزات صنعتی و کوره‌ها به کار می‌رود و در ساختمان‌های مختلف، از جمله مسکونی و تجاری، برای افزایش ایمنی در برابر خطرات آتش سوزی به کار می‌رود. این رنگ‌ها در پوشش دهی تجهیزات و سازه‌هایی که با دماهای بالا سروکار دارند، مانند دودکش‌ها، بویلرها و مخازن حرارتی، بسیار مؤثر هستند. به کمک رنگ نسوز می‌توان به طرز چشمگیری خطرات ناشی از آتش سوزی را کاهش داد و به حفظ ایمنی و سلامت افراد و تجهیزات کمک نمود.

مزایای استفاده از رنگ نسوز

استفاده از رنگ نسوز دارای مزایای متعددی است که آن را به یک انتخاب محبوب در بسیاری از پروژه‌ها تبدیل کرده است. یکی از مهم‌ترین مزایای این رنگ‌ها، افزایش زمان مقاومت سازه‌ها در برابر آتش‌سوزی است که می‌تواند به نجات جان افراد و جلوگیری از خسارات مالی کمک کند. علاوه بر این، رنگ‌های نسوز به دلیل دوام و ماندگاری بالا، نیاز به نگهداری و تعمیرات مکرر ندارند. همچنین، این رنگ‌ها با حفظ ساختار و ظاهر سطوح در دماهای بالا، به بهبود کارایی و طول عمر تجهیزات و سازه‌ها کمک می‌کنند.

خرید رنگ نسوز از ایکالر:

حفاظت از سطوح در برابر آتش و حرارت با رنگ نسوز امکان‌پذیر است. شرکت ایکالر با بیش از 25 سال سابقه موفق‌ترین شرکت با توانمندی بالا، اطلاعات فنی مناسبی را برای انواع رنگ‌های تخصصی مطابق نیاز مشتریان در اختیار دارد که تاکنون به شرکت‌ها، صنایع، کارخانجات و … مختلفی مشاوره و آموزش داده است.

فروش رنگ‌های نسوز در مجموعه ایکالر در گالن‌های 4 کیلویی و حلب‌های 20 کیلویی انجام می‌شود که در صورت نیاز به مصارف کمتر می‌توان اسپری رنگ نسوز را از طریق راه‌های ارتباطی زیر سفارش داد:

دفتر مرکزی : تهران ، خیابان سهروردی شمالی ، شماره ۶۳۶
۰۲۱۸۸۵۲۲۴۰۰
۰۹۱۲۱۵۴۰۹۷۴
Sales@e-color.ir
فروشگاه مرکزی : تهران ، خیابان مصطفی خمینی ،بعد از تقاطع امیر کبیر پلاک ۷۵۸ رنگ ایکالر
۰۲۱۳۳۹۱۲۷۵۷
۰۹۰۲۱۵۴۰۹۷۴

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *